PURINA One Mini Adult Beef, Rice - Dry Dog Food - 800 g
PURINA One Mini Adult Beef, Rice - Dry Dog Food - 800 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Sugar free | Yes |
| Preservative free | Y |
| Weight | 800 g |
| Lactose free | Yes |
| Breed size | Mini (5 - 10kg) |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Health effects | General health |
| Animal type(s) | Dog |
| Gluten free | No |
| Pet life stage | Mature |
| No artificial colours | Yes |
| Pet food flavor | Beef |
| Weight range | 500 g - 999 g |
| Main flavor | Beef |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Series | PURINA One |
| Additional features | General health |
| Age of the pet | Adult |
| Category | For dog |
| Product category | Dry food |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude fibres | 2% |
| Fat content | 17% |
| Protein | 27% |