The Neakasa M1 is an auto-cleaning cat litter box that separates litter from clean litter after each use. It comes with an app that allows you to monitor litter levels, litter volume, and your cat's activity, ensuring a hygienic environment for your pet.
The Neakasa M1 is an auto-cleaning cat litter box that separates litter from clean litter after each use. It comes with an app that allows you to monitor litter levels, litter volume, and your cat's activity, ensuring a hygienic environment for your pet.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Neakasa M1 is an automatic cat litter box that automatically separates waste from clean litter after each use. It has an app that allows you to monitor litter levels, waste volume and your cat's activity, ensuring a hygienic environment for your pet.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Automatic Cat Litter Box |
| Product Brand | Neakasa |
| Model | M1 |
Specifications | |
| Dimensions | 591 × 525 × 513 mm (W × H × D) |
| Weight (empty) | 10.35 kg |
| Entrance Height | 352 mm |
| Proper Weight for Cats | 1-15 kg |
| Litter Box Capacity | 7.17 L |
| Waste Bag Capacity | 11.23 L |
| Operating Noise | 50 dB |
| Voltage | 12V |
| Main Material | PP, ABS, POM |
| Compatible System | Android iOS |
Technical Data | |
| Operating Modes | Automatic, Manual, Timer, Emptying |
Additional Information | |
| The set includes |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |