-
−1%
Orijen Small Breed Dog - Dry dog food- 1.8 kg
Orijen Small Breed Dog - Dry dog food- 1.8 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Animal type(s) | Dog |
| Weight | 1.8 kg |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Health effects | Healthy eyes, skin and general health |
| Pet life stage | All |
| Package type | Sack, Sack |
| Includes vitamins | Vitamin E, Vitamin B5, Vitamin B1, Vitamin E, Vitamin B5, Vitamin B1 |
| Pet food flavor | Chicken, Turkey, Fish |
| Additional features | Grain-free, General health, Hair and skin |
| Product type | Dry food |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Turkey, Chicken, Fish |
| Age of the pet | At any age |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 18% |
| Sugar free | No data available |
| Lactose free | No data |
| Calcium | 1.2%, 1.3% |
| Thiamine (vitamin B1) content | 20 mg/kg |
| Crude fibres | 4% |
| No artificial additives | No data available |
| Protein | 39% |
| Zinc content | 120 mg/kg |
| Copper content | 11 mg/kg |
| Gluten free | No data available |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 10 mg/kg |
| No artificial colours | No data available |