-
−3%
OPTIMANOVA Adult Mini Sensitive Salmon & Potato - dry dog food - 2kg
OPTIMANOVA Adult Mini Sensitive Salmon & Potato - dry dog food - 2kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Veterinary classification | Complete feed |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Category | For dog |
| Sugar free | Yes |
| Pet specific needs | Sensitive stomach, Allergic, Proper digestion, Grain intolerance, General health, Protection of the digestive tract |
| Gluten free | Yes |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | Yes |
| Weight | 2 kg |
| Package type | Sack |
| Dosage form | Solid |
| No artificial colours | Yes |
| Additional features | Grain-free, Food hypersensitivity, General health, Chicken-free, Gluten-free, Digestive support |
| Main flavor | Salmon |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Dry food |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Fat content | 17% |
| Crude ash | 8% |
| Crude fibres | 2.5% |
| Protein | 27% |