O'CANIS canned-wet dog food- pheasant with carrots- 400 g
O'CANIS canned-wet dog food- pheasant with carrots- 400 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet specific needs | Sensitive stomach, Vitality |
| Weight | 400 g |
| Animal type(s) | Dog |
| Serving size | 400 g |
| Pet food flavor | Buckwheat, Carrot, Pheasant |
| Dog breed | Any breed |
| Health effects | Delicate digestive system |
| Suitable for | Dog |
| Package type | Can |
| Pet life stage | All |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dosage form | Solid |
| No artificial colours | Yes, Yes |
| Product type | Wet food |
| Product category | Wet food |
| Seasonal offer | Spring |
| Main flavor | Venison |
| Additional features | Food hypersensitivity, Chicken-free, Allergy |
| Category | For dog |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Age of the pet | At any age |
| Warnings | Store in a dry and cool place., Use before the expiry date., Not intended for human consumption. |
| Lactose free | Yes |
| Fat content | 4.8% |
| Preservative free | Y |
| Sugar free | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Moisture content | 80.5% |
| Protein | 7.2% |
| No artificial additives | Yes |
| Crude ash | 2.3% |
| Crude fibres | 0.6% |