- In stock
MACED MIX animal biscuits - dog treat - 1 kg
MACED MIX animal biscuits - dog treat - 1 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product category | Treat |
| Gluten free | No |
| Health effects | General health |
| Animal type(s) | Dog |
| Type of treat | Cookies, Training |
| Package type | Plastic packaging |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Weight | 1 kg |
| Sugar free | No |
| Preservative free | Y |
| Additional features | Training |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| No artificial colours | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Soy free | Yes |
| Dog breed | Any breed |
| Age of the pet | At any age |
| Main flavor | Plant, Mix of flavours |
| Category | For dog |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Pet food flavor | Rice, Wheat |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Do not use as a substitute for a balanced diet., Store in a dry and cool place. |
| Fat content | 7.5% |
| Crude ash | 1.6% |
| Protein | 7% |