-
−4%
LINCOLN Ultra premium Adult Large and medium Beef with rice - dry dog food - 12kg
LINCOLN Ultra premium Adult Large and medium Beef with rice - dry dog food - 12kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| No artificial colours | Yes |
| Additional features | General health, Chicken-free, Enhanced activity |
| Category | For dog |
| Dosage form | Solid |
| Main flavor | Beef |
| Gluten free | No data available |
| Product category | Dry food |
| Dog breed | All breeds of large dogs, All breeds of medium-sized dogs |
| Soy free | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Weight | 12 kg |
| Sugar free | No data available |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Package type | Sack |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg, Large breed 25 - 45 kg |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 26% |
| Crude fibres | 7.5% |
| Moisture content | 9% |
| Fat content | 15% |
| Crude ash | 8% |