JOSERA Medi/Maxi Chicken & Sweet potato - dry dog food - 12,5kg
JOSERA Medi/Maxi Chicken & Sweet potato - dry dog food - 12,5kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional features | Grain-free, Muscle building, General health, Joint support, Gluten-free |
| Pet specific needs | Protection of joints, Strong and healthy bones, Grain intolerance, Protection of muscle mass |
| Weight | 12.5 kg |
| Sugar free | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Dog breed | All breeds of medium and large dogs, All breeds of large dogs, All breeds of medium-sized dogs |
| Soy free | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Package type | Sack |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg, Medium breed 10 - 25 kg |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Dry food |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Category | For dog |
| Series | JOSERA Super Premium |
| Dosage form | Solid |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude ash | 7.4% |
| Fat content | 17% |
| Crude fibres | 3% |
| Protein | 25% |