-
−3%
JOSERA JosiDog Regular - dry dog food - 15 kg
JOSERA JosiDog Regular - dry dog food - 15 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Health effects | Increasing muscle strength and endurance |
| Animal type(s) | Dog |
| Dog breed | Any breed |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | Yes |
| Preservative free | No data available |
| Category | For dog |
| Pet specific needs | Active |
| Weight | 15 kg |
| Sugar free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Package type | Sack |
| Lactose free | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Additional features | Enhanced activity |
| Pet life stage | Mature |
| Soy free | Yes |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Age of the pet | Adult |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 16 kg - 30 kg |
| Pet food flavor | Poultry |
| Series | JOSERA JosiDog |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 25% |
| Crude ash | 8% |
| Crude fibres | 2.6% |
| Fat content | 15% |