-
−17%
JOSERA Bavaro Work - dry dog food - 18 kg
JOSERA Bavaro Work - dry dog food - 18 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Pet specific needs | Active |
| Weight | 18 kg |
| Preservative free | Y |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dog breed | Any breed |
| Soy free | No data available |
| Additional features | Food hypersensitivity, Enhanced activity |
| Health effects | Increased energy level |
| Gluten free | No |
| Pet life stage | Mature |
| Series | JOSERA Bavaro |
| Pet food flavor | Meat |
| Main flavor | Chicken |
| Sugar free | No data available |
| Animal type(s) | Dog |
| Lactose free | Yes |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | Yes |
| Weight range | 16 kg - 30 kg |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Package type | Sack |
| Dosage form | Solid |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 12% |
| Protein | 26% |
| Crude fibres | 2.3% |
| Crude ash | 8% |