HILTON Knotted Lamb Bone 6 cm - dog chew - 500g
HILTON Knotted Lamb Bone 6 cm - dog chew - 500g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Age of the pet | Adult, At any age |
| Additional features | General health, Training, Gluten-free |
| Type of treat | Dietary, Hypoallergenic, Natural, Chewable |
| Category | For dog |
| Main flavor | Lamb |
| Weight range | 500 g - 999 g |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Gluten free | Yes |
| Package type | Plastic packaging |
| Dog breed | Any breed |
| Soy free | N |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dosage form | Solid |
| Sugar free | Yes |
| Preservative free | No data available |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Prevention of the development of tartar and tartar re-formation |
| Product category | Treat |
| Weight | 500 g |
| Health effects | Clean teeth, fresh breath |
| No artificial colours | No data available |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet food flavor | Lamb |
| Warnings | Do not use as a substitute for a balanced diet., Keep out of the reach of children., Store in a dry and cool place. |
| Moisture content | 20% |
| Crude fibres | 1.5% |
| Protein | 30% |
| Crude ash | 3% |
| Fat content | 3% |