- In stock
HILL'S Prescription Diet Derm Complete Canine - dry dog food - 12 kg
HILL'S Prescription Diet Derm Complete Canine - dry dog food - 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
15 - 20
business days
| Health effects | Allergy treatment, Skin & coat |
| Animal type(s) | Dog |
| Package type | Sack |
| Pet life stage | Mature |
| Breed size | Medium and large (11-44 kg) |
| Pet specific needs | Food alergy, Allergic |
| Dog breed | All breeds of medium and large dogs |
| Weight | 12 kg |
| Pet food flavor | No data available |
| Gluten free | No data available |
| Sugar free | No data available |
| Dosage form | Solid |
| Lactose free | No data |
| No artificial additives | No data available |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| No artificial colours | No data available |
| Additional features | General health |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg, Large breed 25 - 45 kg |
| Age of the pet | Adult |
| Main flavor | Egg |
| Category | For dog |
| Series | Hill's Prescription Diet |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Vitamin D3 content | 732 IU/kg |
| Crude ash | 5% |
| Crude fibres | 1.2% |
| Vitamin C content | 100 mg/kg |
| Protein | 15,6% |
| Iron content | 85,9 mg/kg |
| Copper content | 8,5 mg/kg |
| Iodine content | 1.3 mg/kg |
| Vitamin E content | 800 mg/kg |
| Fat content | 14.5% |
| Selenium content | 0.2 mg/kg |
| Manganese content | 8,9 mg/kg |
| Zinc content | 178 mg/kg |
| Vitamin A content | 10336 IU/kg |
| Beta-carotene content | 2,5 mg |
| Linoleic acid | 34000 mg/kg |