HILL'S PRESCRIPTION DIET Canine Metabolic Dry dog food Chicken 12 kg
HILL'S PRESCRIPTION DIET Canine Metabolic Dry dog food Chicken 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food flavor | Chicken |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Maintaining a healthy weight, improving digestion, general health |
| Dog breed | All breeds of large and giant dogs, Boxer, All breeds of medium-sized dogs |
| Breed size | Giant (> 45kg), Medium and large (11-44 kg) |
| Weight | 12 kg |
| Pet specific needs | Help to maintain a healthy weight, Tendency to be overweight |
| Gluten free | No |
| Preservative free | Y |
| Pet life stage | Mature |
| Lactose free | Yes |
| Package type | Sack |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Additional features | Overweight |
| Category | For dog |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Series | Hill's Prescription Diet |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Main flavor | Chicken |
| No artificial colours | Yes |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Includes vitamins | Vitamin E, Omega-6, Vitamin C, Omega-3, Vitamin Mg |
| Calcium | 0.9% |
| Sodium | 0.37% |
| Fat content | 12.2% |
| Potassium content | 0.84% |
| Protein | 27.6% |