HILL'S Canine PD i/d Low Fat - Wet dog food - 360 g
HILL'S Canine PD i/d Low Fat - Wet dog food - 360 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Category | For dog |
| Product category | Veterinary diet, Wet food |
| Soy free | No data available |
| Preservative free | No data available |
| No artificial colours | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Sugar free | No data available |
| No artificial additives | No data available |
| Dosage form | Solid |
| Additional features | Food hypersensitivity, Overweight, Recuperation |
| Serving size | 360 g |
| Gluten free | No |
| Main flavor | Poultry |
| Series | Hill's Prescription Diet |
| Weight | 360 g |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dog breed | Any breed |
| Animal type(s) | Dog |
| Suitable for | Dog |
| Health effects | Proper digestion |
| Package type | Can |
| Pet life stage | Mature |
| Pet food flavor | Meat |
| Warnings | Use before the expiry date., Not intended for human consumption., Store in a dry and cool place. |
| Fat content | 7.8% |
| Crude fibres | 2.8% |
| Crude ash | 6.7% |
| Protein | 24.6% |