-
−9%
FERPLAST Rabbit 100 - Cage
FERPLAST Rabbit 100 - Cage
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Cage |
| Product colour | Grey |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Seasonal offer | Spring |
| Equipment | Drinker, Bowl, Floor |
| Category | For rabbit |
| Animal type(s) | Rabbit |
| Product category | Cage |
| Recommended for pet type | Rabbit |
| Series | FERPLAST Rabbit |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Width | 950 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Warnings | Ensure the cage is properly assembled to avoid the risk of animals escaping., Ensure the cage is properly ventilated to provide adequate air circulation for the animals., Regularly check the condition of the cage for damage that may pose a risk to the animals. |