FERPLAST Modular 2 - cage for rabbit and domestic guinea pig - 109 x 72 x 56cm
FERPLAST Modular 2 - cage for rabbit and domestic guinea pig - 109 x 72 x 56cm
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Rod spacing | 23 mm |
| Category | For rabbit, For a guinea pig |
| Equipment | Drinker, House, Bowl, Hay manger, Ladder |
| Material | Metal, Recycled plastic |
| Modular design | Yes |
| Product colour | Grey, Black |
| Product category | Cage |
| Weight | 2.5 kg |
| Height | 560 mm |
| Width | 1090 mm |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Depth | 720 mm |
| Warnings | Regularly check the condition of the cage for damage that may pose a risk to the animals., Ensure the cage is properly assembled to avoid the risk of animals escaping., Ensure the cage is properly ventilated to provide adequate air circulation for the animals. |