FERPLAST Casita 80 - cage for guinea pig and rabbit
FERPLAST Casita 80 - cage for guinea pig and rabbit













FERPLAST Casita 80 - cage for guinea pig and rabbit
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Recommended for pet type | Guinea pig |
| Product type | Cage |
| Equipment | Bowl, Floor, Drinker |
| Animal type(s) | Rabbit, Guinea pig |
| Easy to clean | Yes |
| Product category | Cage |
| Category | For rabbit, For the nightjar, For hamster, For mice and rats |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Product colour | Grey |
| Material | Metal, Plastic |
| Height | 500 mm |
| Weight | 4.62 kg |
| Width | 780 mm |
| Depth | 480 mm |
| Warnings | Ensure the cage is properly ventilated to provide adequate air circulation for the animals., Ensure the cage is properly assembled to avoid the risk of animals escaping., Regularly check the condition of the cage for damage that may pose a risk to the animals. |