FERPLAST Atlas 20 EL - pet carrier, grey black
FERPLAST Atlas 20 EL - pet carrier, grey black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Material | Technopolymer |
| Product colour | Black, White |
| Product type | Animal carrier |
| Carrying handle(s) | No |
| Animal type(s) | Cat, Dog, Rabbit |
| Recommended for pet type | Cat, Dog, Small animals |
| Easy to clean | Yes |
| Series | FERPLAST Atlas |
| Category | For cat |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Seasonal offer | Spring, Summer with your pet |
| Product category | Crate |
| Height | 320 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 580 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warnings | Make sure the cage or carrier is properly secured during transport., Regularly check the condition of doors and locks., Avoid leaving animals in a locked cage or carrier unattended for long periods of time. |