EUKANUBA Premium Nutrition Puppy Large & Giant Breed Chicken - dry dog food - 18kg
EUKANUBA Premium Nutrition Puppy Large & Giant Breed Chicken - dry dog food - 18kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Dosage form | Solid |
| Weight | 18 kg |
| Pet specific needs | Protection of muscle mass, Growth period |
| Sugar free | Yes |
| Dog breed | All breeds of large and giant dogs, All breeds of large dogs, All breeds of giant dogs |
| Soy free | Yes |
| Package type | Sack |
| Gluten free | No |
| No artificial colours | Yes |
| Additional features | Growth period, Muscle building |
| Product category | Dry food |
| Series | EUKANUBA Premium |
| Age of the pet | Junior |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg, Large breed +45 kg |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Weight range | 16 kg - 30 kg |
| Category | For dog |
| Main flavor | Chicken |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude ash | 5.3% |
| Fat content | 14.5% |
| Crude fibres | 2% |
| Protein | 26.5% |