EUKANUBA Premium Nutrition Puppy Junior & Giant Breed Chicken - dry dog food - 15kg
EUKANUBA Premium Nutrition Puppy Junior & Giant Breed Chicken - dry dog food - 15kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Gluten free | No |
| Dog breed | All breeds of large and giant dogs, All breeds of giant dogs, All breeds of large dogs |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Sack |
| Soy free | Yes |
| Pet specific needs | Growth period, Protection of muscle mass |
| Sugar free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Weight | 15 kg |
| Product category | Dry food |
| Additional features | Muscle building, Growth period |
| Category | For dog |
| Size of breed | Large breed +45 kg, Large breed 25 - 45 kg |
| Age of the pet | Junior |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Series | EUKANUBA Premium |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude fibres | 1.8% |
| Crude ash | 5.6% |
| Fat content | 14% |
| Protein | 25% |