-
−1%
EUKANUBA Premium nutrition mature Small breed Chicken - dry dog food - 3kg
EUKANUBA Premium nutrition mature Small breed Chicken - dry dog food - 3kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 3 kg |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Package type | Sack |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Gluten free | No |
| Dosage form | Solid |
| Series | EUKANUBA Premium |
| Soy free | Yes |
| Main flavor | Chicken |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet specific needs | Protection of joints, Tendency to be overweight, General health, Help to maintain a healthy weight |
| Sugar free | Yes |
| Additional features | Overweight, General health, Joint support, Muscle building |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Product category | Dry food |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| No artificial colours | Yes |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Crude fibres | 2.1% |
| Crude ash | 6.6% |
| Fat content | 15% |
| Protein | 29% |