EUKANUBA Premium Nutrition Adult Medium Breed Chicken - dry dog food - 15kg
EUKANUBA Premium Nutrition Adult Medium Breed Chicken - dry dog food - 15kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Dry food |
| Dosage form | Solid |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Series | EUKANUBA Premium |
| Package type | Sack |
| Additional features | General health, Muscle building |
| Sugar free | Yes |
| No artificial colours | Yes |
| Weight | 15 kg |
| Pet specific needs | General health, Protection of muscle mass |
| Soy free | Yes |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Category | For dog |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Gluten free | No |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude ash | 6.5% |
| Fat content | 15% |
| Crude fibres | 2.4% |
| Protein | 27% |