-
−1%
Eukanuba Breed Specific German Shepherd Chicken 12 kg
Eukanuba Breed Specific German Shepherd Chicken 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet life stage | Mature |
| Includes vitamins | Vitamin A, Beta-carotene, Vitamin E, Vitamin D3, L-carnitine |
| Pet food flavor | Chicken |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg |
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Additional features | General health |
| Age of the pet | Adult |
| Weight | 12 kg |
| Health effects | General health |
| Product category | Dry food |
| Pet breed | German Shepherd |
| Dog breed | German Shepherd |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Category | For dog |
| Series | EUKANUBA Breed Specific |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Manganese content | 57 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 1523 IU/kg |
| Copper content | 56 mg/kg |
| Crude fibres | 2.1% |
| Calcium | 1.1% |
| Fat content | 13% |
| Zinc content | 261 mg/kg |
| Vitamin E content | 255 mg/kg |
| Omega-3 fatty acids | 0,34 % |
| Crude ash | 6.4% |
| Vitamin A content | 45892 IU/kg |
| Phosphorus | 0.85% |
| Iron content | 752 mg/kg |
| Protein | 23% |