EUKANUBA Adult Small/Medium Rich in lamb & rice - dry dog food - 12kg
EUKANUBA Adult Small/Medium Rich in lamb & rice - dry dog food - 12kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Sack |
| Weight | 12 kg |
| Pet specific needs | Protection of muscle mass, Proper digestion, Teeth |
| Sugar free | Yes |
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs, All breeds of small dogs, All breeds of small and medium-sized dogs |
| Soy free | Yes |
| Gluten free | No |
| Dosage form | Solid |
| No artificial colours | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg, Small breed 5 - 10 kg |
| Product category | Dry food |
| Category | For dog |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Additional features | Digestive support, Dental, Muscle building, General health |
| Main flavor | Lamb |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Fat content | 15% |
| Crude ash | 6.4% |
| Crude fibres | 1.9% |
| Protein | 25% |