-
−8%
Dog Food Royal Canin SHN Breed Cavalier K C 1.5 kg
Dog Food Royal Canin SHN Breed Cavalier K C 1.5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food additives | Vitamin A: 30600 IU, Vitamin D3: 800 IU, E1 (Iron): 53 mg, E2 (Iodine): 5.3 mg, E4 (Copper): 10 mg, E5 (Manganese): 69 mg, E6 (Zinc): 206 mg, E8 (Selenium): 0.12 mg, L-carnitine: 400 mg, Taurine: 3.5 g - Technological additives: Pentasodium triphosphate: 3.5 g - Preservatives - Antioxidants. |
| Weight | 1.5 kg |
| Package type | Sack |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Additional features | General health, Hair and skin |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Dry food |
| Dog breed | Cavalier King Charles Spaniel |
| Health effects | Cardiac, Skin & coat |
| Pet specific needs | Skin and coat |
| Antioxidants included | Yes |
| Includes vitamins | Vitamin C, Vitamin B3, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin B9 (folic acid), Vitamin B6, Vitamin B5, Vitamin B12, Vitamin B2, Vitamin E |
| Pet life stage | Mature |
| Category | For dog |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Vitamin E content | 800 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 50.5 mg/kg |
| Zinc content | 206 mg/kg |
| Potassium content | 0.7% |
| Vitamin C content | 300 mg/kg |
| Metabolisable Energy (ME) | 3766 kcal/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 150.8 mg/kg |
| Copper content | 10 mg/kg |
| Niacin (vitamin B3) content | 501.5 mg/kg |
| Sodium | 0.3% |
| Iodine content | 5.3 mg/kg |
| L-carnitine content | 400 mg/kg |
| Biotin content | 3190 μg/kg |
| Vitamin A content | 30600 IU/kg |
| Folic acid (vitamin B9) content | 14.2 mg/kg |
| Calcium | 0.8% |
| Crude ash | 5.4% |
| Taurine content | 3.5 mg/kg |
| Thiamine (vitamin B1) content | 28 mg/kg |
| Selenium content | 0.12 mg/kg |
| Manganese content | 69 mg/kg |
| Protein | 27% |
| Iron content | 53 mg/kg |
| Phosphorus | 0.5% |
| Magnesium content | 0.11% |
| Vitamin B6 content | 78.7 mg/kg |
| Crude fibres | 2.8% |
| Fat content | 14% |