Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Performance package with an elegant design
The portable hard drive Memory Drive offers a lot storage space in a handy format. It convinces with an elegant appearance, fast transfer rates and great capacities. Thanks to the Super Speed USB 3.0 connection pictures, videos, music as well as private or business data can be stored quickly.
| Summary | Intenso Memory Drive. HDD capacity: 4 TB, HDD size: 2.5". USB version: 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). HDD speed: 5400 RPM, Read speed: 85 MB/s, Write speed: 75 MB/s. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/hard-drives/memory-drive |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.205 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| File format system | FAT32 |
| HDD capacity | 4000 GB |
| HDD size | 2.5 " |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Read speed | 85 MB/s |
| Type | HDD |
| Write speed | 75 MB/s |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 85 Mbit/s |
| Thunderbolt technology | No |
| USB connector | USB Type-A |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Plastic |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Bus powered | USB |
| Depth | 77 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 240 g |
| Width | 126 mm |
| Cables included | USB |
| Carrying case | Yes |
| User guide | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Manufacturer code | 6023512 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.001488 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.438 kg |