Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Perfect for high-quality TV recording
The portable 2,5" hard drive Memory Play records your favourite tv shows and movies and can be turned into your personal movie library with up to 2 TB capacity. Thanks to its perfectly adjusted controller it can easily be attached to every television and satellite receiver that is equipped with a PVR function. Using the 60 cm USB cable the Memory Play can be placed directly next to the TV. If the hard drive is not supposed to be seen it can be attached to the backside of the TV using the supplied wall mounting fixture.
| Summary | Intenso Festplatte 2TB USB 3.0 6.35cm 2.5'' schwarz - Festplatte - 2,5\". HDD capacity: 2 TB, HDD size: 2.5", HDD speed: 5400 RPM, Read speed: 85 MB/s, Write speed: 74 MB/s. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/hard-drives/memory-play |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| HDD capacity | 2000 GB |
| HDD size | 2.5 " |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Read speed | 85 MB/s |
| Write speed | 74 MB/s |
| USB connector | Micro-USB B |
| Housing material | Plastic |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
| Bus powered | USB |
| Depth | 15 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 163 g |
| Width | 78 mm |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7/8/8.1/10 Mac OS 10.x |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.001875 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.45 kg |