Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
4 - 7
business days
HomeBox Lite PLUS 22kW WiFi/LAN/Bluetooth + RCM + RFID - charging power up to 22 kW
Weight: 5.5 kg
Dimensions: 440 x 160 x 130 mm
Number of phases: 1 or 3
Operating voltage: 230 / 400 V/AC
Maximum power: 22 kW
Impact resistance class: IK08
IP protection class: IP54
Operating temperature: -30 °C to +50 °
LED charging indicator: YES
Smart electricity meter: Yes, MID
RFID user authorization: Yes
Internet connection available: Yes
Communication type: GSM/LAN/WiFi
Smart Power Balancing: Optional*
DC leakage detection: Optional*
Type B leakage relay: Optional*
Bank card reader: Optional*
Mobile application for station management: Yes
UV resistance: Yes
CE certificate: Yes
Stop Administration System:
Yes Elios.Cloud
Additional options at the stop:
Integrated smart energy metering (MID) - only for Home Box Lite Plus - 120 Eur
4G modem + SIM card - 160 Eur
Power balancing system with smart meter - 130 Eur
Aluminum black stand - 270 Eur
up to 10 m charging cable extension - 100 Eur
RCCB Type B (Siemens) - for one socket - 230 Eur
SIM card after the warranty period (price for 12 months) - 36 Eur
Warranty extension for one year - 5%
Co-Branding (40% discount when purchasing at least 20 units) - 30 Eur
| Power | 22 kW |
| With cable | Yes |
| Cable length | 5 years |
| Wire shape | Straight |
| State support | Valid |
| Cable type | type 2 |
| Length | 450mm |
| Height | 300mm |
| Width | 400mm |
| Weight | 5000 grams |