Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
4 - 7
business days
Charging pile parameter table
Product model
CLX-AC-07-BAO-1-SA
Rated power 7kW
Routing mode Lower incoming and outgoing lines
Equipment size 150mm (D) * 150mm (W) * 65mm (H)
Equipment weight 3kg
Cable length 5m
input voltage AC220V±20%
Input frequency 50±1Hz
Rated power 7kW
output voltage AC220V±20%
Output current 32A
Current limiting ≥110%
7KW AC charging pile
Product model
CLX-AC-07-BAO-1-SA
interface LED indicator strip
Implementing standard IEC 61851-1:2017, ICE 62196-2:2016
Safety function
Overvoltage, undervoltage, overload protection
protection, grounding protection, overcurrent protection,
emergency stop protection, leakage protection and more
temperature protection
operating temperature -20 ~+50
Operating humidity 5% - 95% non-condensing
Working altitude <2000m
Protection degree IP54
Cooling mode Natural air cooling
noise control ≤40dB
MTBF 30000 hours
| Power | 7 kW |
| With cable | No |
| Wire shape | Straight |
| State support | Invalid |
| Length | 200mm |
| Height | 200mm |
| Width | 250mm |
| Weight | 3000g |