Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
4 - 7
business days
CityCharge V2 Plus up to 2x22 kW with integrated 4 m cables + LAN + RFID + 3 pcs. RFID tags + AC/DC leakage current detection (RCM) + MID
2 charging cables Type 2, up to 2 x 22 kW
Wall mounted
Bright LED backlight display
Sturdy aluminum body
Integrated smart energy metering (MID)
RFID identification
Power distribution-balancing system
4G / Ethernet / OCPP
Elios.cloud online administration
We can additionally install the following into the stations:
external dynamic power balancing system (DLM) with smart energy meter (MID) - 470 Eur including VAT
bank card reader (for paying for charging by card) - 540 Eur including VAT
4G modem + SIM card (during the warranty period) - to get an internet connection if there is no way to bring an internet cable - 190 Eur including VAT
230V/AC socket outlets (2 pcs) without additional energy metering - 170 Eur including VAT
THE CHARGING STATION CAN BE USED FOR:
Public charging station for electric cars
In public parking lots
In underground garages
Near office buildings
Near shopping centers
| Power | 44 kW |
| With cable | Yes |
| Cable length | 3 years |
| Wire shape | Spiral |
| State support | Valid |
| Cable type | type 2 |
| Length | 140mm |
| Height | 1700mm |
| Width | 700mm |
| Weight | 20000 grams |