- New
The ABB Terra AC W22-G5-RC-V2-0 is a wall-mounted electric vehicle charging station that provides 22 kW of charging power with a Type 2 connector. It has a 5-meter charging cable, operates on a three-phase system, and is protected against overvoltage and overcurrent.
The ABB Terra AC W22-G5-RC-V2-0 is a wall-mounted electric vehicle charging station that provides 22 kW of charging power with a Type 2 connector. It has a 5-meter charging cable, operates on a three-phase system, and is protected against overvoltage and overcurrent.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The ABB Terra AC W22-G5-RC-V2-0 is a wall-mounted electric vehicle charging station that provides 22 kW of charging power with a Type 2 connector. It has a 5-meter charging cable, operates on a three-phase system, and has protection against overvoltage and overcurrent.
Features | |
|---|---|
| Product type | Electric vehicle charging station |
| Brand | ABB |
| Model | Terra AC W22-G5-RC-V2-0 |
Specifications | |
| Charging power | 22 kW |
| Charging current | 32 A |
| Charging voltage | 320 - 480V |
| Phase number | 3 |
| Charging cable length | 5 years |
| IP class | IP54 |
| Housing | Plastic |
| Color | Black, Gray |
| Dimensions (W × H × D) | 195mm × 110mm × 320mm |
| Weight | 6.8 kg |
Technical data | |
| Certificates of conformity | RoHS |
| Authentication method | RFID |
| Power protection functions | Overvoltage, Overcurrent |
Safety warning | |
| Do not use the device in damp or wet environments to avoid the risk of electric shock. Disconnect the device from the power supply when performing maintenance or repairs. Before use, ensure that the device has been correctly installed by a qualified electrician. | |