Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
4 - 7
business days
CHARGING STATION 22 kW CHARGING POWER
Protection:
from overvoltage, from low voltage, from excessive load, from short circuit, from leakage, from excessive temperature, from lightning
LED indicators
LCD screen 3.0 inches
RCMU Type B (AC 30mA+DC 6mA)
Current regulation - yes
RFID card
WIFI/Bluetooth
Water protection class IP 65
Operating temperature from -30 degrees to 60 degrees
Charging cable length -5m
Standby power consumption <5W
Natural air cooling
Color (black or white)
dimensions=180mm*180mm*70mm
OCPP protocol (optional) 1.6 or 2.0.1
Standard IEC 61851; GB/T18487
Certificate CE, RoHS
Standard and certificate
AC power input rating SAE standard
IEC standard
Features
✔ Each electric car charging station is equipped with an emergency stop bottom
✔ Each Wallbox EV charger comes with its own APP
✔ A total of 10 languages, including French, German, Russian, etc., also support language customization
✔ Type A+DC6mA allows for safer charging
✔ Unique design, different from other models on the market
✔ Easy installation, maintenance and stable operation
✔ Standby power consumption <5W, saves a lot of energy
✔ 180mm*180mm*70mm small design allows it to be used anywhere
✔ Customize designs, logos, colors even for small quantities and small businesses
| Power | 22 kW |
| With cable | Yes |
| Cable length | 5 years |
| Wire shape | Straight |
| State support | Valid |
| Cable type | type 2 |
| Length | 190 mm |
| Height | 200mm |
| Width | 250mm |
| Weight | 4000g |