-
−2%
ABB Terra AC W11-G5-R-V2-0 charging station: Terra AC wallbox 11 kW, Type 2, 5 m cable, 3-phase/16 A, with RFID, version 2
ABB Terra AC W11-G5-R-V2-0 charging station: Terra AC wallbox 11 kW, Type 2, 5 m cable, 3-phase/16 A, with RFID, version 2
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Charging current | 20 A |
| Handle(s) | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Charging voltage | 230/400 V AC (L-N / L-L), 3-phase |
| Number of phases | 3 |
| Output power | 11 kW |
| Socket type | Type 2 |
| Charging cable length | 5 m |
| Wi-Fi | Yes |
| AC input frequency | 50-60 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Suitable for | Outdoor |
| Bluetooth | Yes |
| AC input voltage | 230/400 V AC (L-N / L-L), 3-phase |
| Output current | 32 A |
| Cable entry location | Rear, Bottom |
| Fault diagnose system | Yes |
| Depth | 320 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Height | 110 mm |
| Width | 195 mm |
| Warnings | Before use, make sure the device is correctly installed by a qualified electrician., Do not use the unit in a damp or wet environment to avoid the risk of electric shock., Disconnect the unit from the power supply during maintenance or servicing. |
| Hazard pictogram(s) | GHS05: Corrosive, GHS04: Compressed gas |