- In stock
Concept IL5020 epilator Black
Concept IL5020 epilator Black




















Concept IL5020 epilator Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Face areas | Cheeks, Upper lip |
| Number of speeds | 5 |
| Trimmer | No |
| Body areas | Bikini, Armpit, Outer thigh |
| Number of flashes | 500000 |
| LED indicators | Yes |
| Shaver | No |
| Product colour | Black |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | AC/Battery |
| Power | 36 W |
| Fast charging time | 60 min |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Depth | 140 mm |
| Width | 75 mm |
| Weight | 305 g |
| Height | 175 mm |
| Cassette storage case | Yes |