SMEG KL03WHEU electric kettle
SMEG KL03WHEU electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Lever |
| Water level indicator | Yes |
| Boil-dry protection | No |
| Concealed heating element | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Number of temperature settings | 1 |
| Filtering | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Anti-calc filter | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power source | AC |
| Power plug type | Type F |
| Power | 3000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Height | 248 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Depth | 226 mm |
| Width | 171 mm |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Cord storage | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Cordless | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Removable lid | No |
| Non-slip feet | Yes |
| Auto power off | Yes |