Philips HD9318/00 electric kettle 1.7 L 2200 W White
Philips HD9318/00 electric kettle 1.7 L 2200 W White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bowl capacity | 1.7 L |
| Adjustable thermostat | No |
| Control type | Lever |
| Keep warm function | No |
| Product colour | White |
| Anti-calc filter | Yes |
| Filtering | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Power LED | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Filter material | Nylon |
| Power | 2200 W |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 |
| Depth | 160 mm |
| Width | 233 mm |
| Height | 253 mm |
| Weight | 890 g |
| Hinged lid | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Non-slip feet | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Auto power off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Cordless | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.75 m |