Philips Daily Collection HD9351/90 electric kettle 1.7 L 2200 W Stainless steel
Philips Daily Collection HD9351/90 electric kettle 1.7 L 2200 W Stainless steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Audible ready signal | Yes |
| Housing material | Stainless steel, Polypropylene (PP) |
| Good spout filling | Yes |
| Spring lid | Yes |
| Filtering | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Anti-calc filter | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Boil-dry protection | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Cord storage | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Cordless | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Capacity | 1.7 L |