Philips 3000 series HD9411/70 electric kettle 1.7 L 2200 W Blue
Philips 3000 series HD9411/70 electric kettle 1.7 L 2200 W Blue






Philips 3000 series HD9411/70 electric kettle 1.7 L 2200 W Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Control type | Lever |
| Adjustable thermostat | No |
| Product colour | Blue |
| Controller type | Strix |
| Overheat protection | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Housing material | Plastic |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Height | 248 mm |
| Depth | 156 mm |
| Width | 252.2 mm |
| Weight | 1.01 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cordless | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Warranty period | 2 year(s) |