-
−1%
Maestro MR053 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Transparent
Maestro MR053 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Transparent
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Glass |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Black, Translucent, White |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Concealed heating element | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Illumination | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Auto power off | Yes |