-
−3%
MAESTRO MR-074-GOLD ceramic electric kettle
MAESTRO MR-074-GOLD ceramic electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Automatic switch-off when water tank is empty | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Non-slip feet | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Housing material | Ceramic |
| Control type | Lever |
| Product colour | Gold, Black |
| Cord storage | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Cable length | 0.65 m |
| Depth | 230 mm |
| Height | 260 mm |
| Width | 165 mm |