-
−10%
Maestro MR-054 Electric kettle with lighting, glass 1.7 L
Maestro MR-054 Electric kettle with lighting, glass 1.7 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Overheat protection | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Power cable length | 0,7 m |
| Product colour | Silver, Black, Translucent, White |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Cool wall housing | No |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Housing material | Stainless steel, Glas, Plastic |
| Backlight colour | Blue |
| Concealed heating element | Yes |
| Lid opening type | Button |
| 360° rotational base | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Backlight | Yes |
| Indication light | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |