-
−1%
MAESTRO MR-049 electric kettle
MAESTRO MR-049 electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Material | Borosilicate glass, Borosilicate glass |
| Housing material | Plastic, Glas |
| Product colour | Black, Transparent |
| Double wall | Yes |
| Keep warm function time | 120 min |
| Anti-calc filter | Yes |
| Temperature range (T-T) | 40 - 100 °C |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Temperature control | Yes |
| Temperature hold function | Y |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Minimum power | 1850 W |
| Maximum power | 2200 W |
| Height | 260 mm |
| Depth | 160 mm |
| Width | 205 mm |
| Hose length | 0,70 m |
| Ergonomic grip | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Water level indicator | Yes |