MAESTRO MR-049 electric kettle
MAESTRO MR-049 electric kettle








MAESTRO MR-049 electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Temperature hold function | Y |
| Temperature range (T-T) | 40 - 100 °C |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Features | Kettle interior: stainless steel 18/10 |
| Housing material | Plastic |
| Double wall | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Power source | AC |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Maximum power | 2200 W |
| Minimum power | 1850 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Concealed heating element | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Water level indicator | Yes |