- In stock
KitchenAid 5KEK1522EMS electric kettle 1.5 L 2400 W Grey
KitchenAid 5KEK1522EMS electric kettle 1.5 L 2400 W Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Lever |
| Product colour | Grey |
| Number of temperature settings | 7 |
| Concealed heating element | Yes |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Quick boiling | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Housing material | Stainless steel, Aluminium |
| Power | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Type C |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Depth | 210 mm |
| Weight | 2.15 kg |
| Width | 263 mm |
| Height | 218 mm |
| Cordless | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Display | Analog |
| 360° rotational base | Yes |