- New
Glass kettle 2000W BK-18GS BLOW
Glass kettle 2000W BK-18GS BLOW






Glass kettle 2000W BK-18GS BLOW
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Key |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Black |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Filtering | No |
| Overheat protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power | 2000 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Manual | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Shape | Jug shape |