-
−5%
Esperanza EKK128G Electric kettle Parana 1 L, Green 1350 W
Esperanza EKK128G Electric kettle Parana 1 L, Green 1350 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water tank capacity | 1 L |
| Control type | Buttons |
| Concealed heating element | Yes |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Product colour | Green, Black |
| Boil-dry protection | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Cord length | 0.75 m |
| Power source | AC |
| Power | 1350 W |
| Cordless | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Lockable lid | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Indication light | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |