Esperanza EKK029 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Steel
Esperanza EKK029 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Steel









Esperanza EKK029 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Boil-dry protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Product colour | Black, Steel |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2200 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Display | Analog |
| Auto power off | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Shape | Jug shape |