-
−4%
Esperanza EKK027 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Transparent
Esperanza EKK027 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Transparent
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Glass, Plastic |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Control type | Touch |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Number of temperature settings | 5 |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Black, Translucent, White |
| Boil-dry protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Hinged lid | Yes |
| Illumination | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Cordless | No |
| Lid opening type | Manual |
| Cord length | 0.75 m |