Esperanza EKK025K Electric kettle 1.7 L Black, Multicolor 1500 W
Esperanza EKK025K Electric kettle 1.7 L Black, Multicolor 1500 W




Esperanza EKK025K Electric kettle 1.7 L Black, Multicolor 1500 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Product colour | Black, Translucent, White |
| Boil-dry protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Housing material | Plastic, Glass |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Cord length | 0.75 m |
| Lid opening type | Button |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| Warnings | Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Avoid contact with water when using., Do not leave the unit unattended during operation. |