-
−3%
Electric kettle MAESTRO MR-029NEW 1l Stainless steel 1600 W
Electric kettle MAESTRO MR-029NEW 1l Stainless steel 1600 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Keep warm function | No |
| Boil-dry protection | No |
| Overheat protection | Yes |
| Backlight | No |
| Adjustable thermostat | No |
| Water level indicator | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Handle colour | Black |
| Water tank capacity | 1 L |
| Product colour | Steel |
| Power | 1600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Avoid contact with water when using., Do not leave the unit unattended during operation. |